A változás varázsigéje a MIÉRT

Sokszor keveredünk bele MIT-ek harcába, amikor egy beszélgetés során minden kijelentés arról szól, hogy MIT kell csinálni. Komoly konfliktusok forrása, amikor nem tudunk kapcsolódni egymáshoz. “Nem egy autóban utazunk.” -ahogyan az elmúlt alkalommal az egyik tréning résztvevő remekül kifejezte.

Az aranyfonál, ami a változás sikerét megalapozza a MIÉRT kérdésre adott válasz, akár meg tudjuk magunknak fogalmazni, akár csak megértjük, és érezzük a jó választ. A változás képessége felértékelődött. A karantén okozta hirtelen jött változást követően rövid idő alatt kellett ismét eredményeket produkálni addig számunkra ismeretlen hozzávalókból. Az alkalmazkodó képesség a MIÉRT kérdésre adott válaszok lehetőségében rejlik.

Példa a jó MIÉRT megtalálására

Vegyünk például egy, a háztartásomban élő 14 éves fiút, aki az online iskolára való átállás zűrzavara közben pontosan azt a káoszt éli meg, amelyet a tanárai, a családja, vagy akár a munkahelyek. A feladatkezeléssel kapcsolatos eddigi módszerei csődöt mondanak, aminek következtében a házi feladatok nem készültek el. 

A fiú édesanyja természetesen megmondta a tutit. Idézem: “Készíts egy excel táblát és abban vezesd a feladataidat!” 

Az édesanya másnap reggel csalódottan azonosította, hogy az excel tábla nem készült el. “Anyuka pózban”, csípőre tett kézzel kérdezte: “Miért?” 

Ez a „Miért?” nem az a MIÉRT

Ez a miért egyetlen változást hozott, hogy a 14 éves fiú most visszakérdezett.

 “Azért, mert nem tudom igazán, hogy MIÉRT is kellene nekem ezt az excelt megcsinálni”

Ekkor anyukával nagyon fordult a világ, büszkeség öntötte el a szívét, hiszen saját üzleti elemző múltja nem múlt el nyomtalanul a gyermek életében 😊

A MIÉRT varázsereje

Hiszem, hogy a MIÉRT megtalálásával a HOGYAN már egészen egyszerű feladattá válik.

Miért is kellene nekem ezt megcsinálni? Erre nem az a jó válasz, hogy azért, hogy ne kapj 1-est, vagy azért, hogy jól teljesíts az iskolában. Természetesen hosszú távon ez is fontos, de az ebben a helyzetben jó válaszokat így határoztuk meg:

  • egy ránézésre tudd azonosítani, hogy melyik feladat van kész és melyik nincs
  • mindig láthatóvá váljon, hogy melyik feladatnak mikor jár le a határideje

Ez 2 percet vett igénybe, mire a FIAM 😊 kijelentette:
„Már tudom is, hogyan fogom összerakni. Anya, nem baj, ha nem excelben, hanem Trelloban csinálom?”

Végre! A MIÉRT-re adott válaszok után könnyen megérkezett a HOGYAN, a megoldásként adott alternatívák és a belső motiváció egyaránt. 30 perc alatt összerakta a Trelloját és azóta is fenntartja a működését.

Amiért igazán szeretjük a MIÉRT-et

Sokszor keveredünk bele MIT-ek harcába, amikor egy beszélgetés során minden kijelentés arról szól, hogy MIT kell csinálni. Komoly konfliktusok forrása, amikor nem tudunk kapcsolódni egymáshoz. “Nem egy autóban utazunk.”, ahogyan az elmúlt alkalommal az egyik tréning résztvevő remekül kifejezte.

MIÉRT-ek szem előtt tartása az üzleti elemző gondolkodásnak az egyik legfontosabb sarokköve.

A MIÉRT segít változást előidézni a …

  • belső motiváció kialakításában, hiszen akár a belső, akár a külső cél energetizál
  • szakmai célod, missziód meghatározásában – hosszabban erről Simon Sineknél olvashatsz –
  • projekt céljának meghatározásában, hogy mindenki egy irányba tolja a biciklit
  • konfliktusok kezelésében, hiszen a MIT-eket a MIÉRT-ek tisztázzák és szűrik
  • együttműködésben, amelyet a következő egyszerű példával szemléltetek:Nálunk a gyerekek kipakolni szeretik a mosogatógépet én pedig be. A MIÉRT segítségével rájöttünk, hogy ők nem szeretik megfogni a koszos tányérokat én pedig szeretem látni, ahogy tisztává válik a mosogató, a konyha. Azóta a mosogatást mindig ketten együttműködve csináljuk.

Az elmúlt időszak a MIÉRT-ek mellett komoly kihívást jelentett a feladatkezelés és az időmenedzsment terén, ezért a következő bejegyzések az ezeket segítő metódusokról fognak szólni.

Kapcsolódj és nézd meg hogyan segítheti a Te működésed!

Bátran oszd meg ezirányú tapasztalataidat!

Mennyire volt értékes, hasznos számodra ez a tartalom?

Mivel hasznosnak, értékesnek találtad...

Oszd meg bátran másokkal is! 🙂

Sajnálom, hogy ez a tartalom most nem nyerte el a tetszésed...

Köszönöm a visszajelzésed, a szavazatod rögzítettük!

Kérlek segítsd a munkámat, és pár mondatban írd meg mit hiányoltál vagy hogyan lenne számodra hasznosabb ez a tartalom?

A fejlődésedhez a következő tréningekkel tudlak hozzásegíteni:

Gintl-Reszegi Mária

2020. május 5.

Szia. Marcsi vagyok. Üzleti elemzés gondolkodás megerősítésével foglalkozom tréningek, mentoringok, tanácsadás és közösségi tevékenységek keretében. Ezt a blogot én írtam neked.

korábbi írások

Szakmai közösség, ami nemcsak tudást, hanem szemléletet is ad

Szakmai közösség, ami nemcsak tudást, hanem szemléletet is ad

„Nem ezt kértétek!” Ezt kaptam visszajelzésként, amikor jeleztem a fejlesztőnek, hogy nem a követelmények szerint működnek bizonyos funkciók a szoftverben. A fejlesztő levezette, hogy a felületen megjelenő hibaüzenet matematikailag megfelel a követelményeknek. És hogy...

A Jövő Üzleti Elemzője: 5 Kulcskérdés, amely Segít Felkészülni a jövőre

A Jövő Üzleti Elemzője: 5 Kulcskérdés, amely Segít Felkészülni a jövőre

A jövő üzleti elemzője számára kulcsfontosságú az alkalmazkodóképesség és az aktív önfejlesztés: a technológiai fejlődés és a munkaerőpiac változásai új készségek elsajátítását teszik szükségessé. A szakmai siker érdekében érdemes tudatosan tervezni, stratégiai gondolkodással dolgozni, értéket teremteni, valamint építeni a szakmai kapcsolatokat és az adatelemző képességeket. Az önreflexió és a célorientált fejlődés elengedhetetlen ahhoz, hogy 2025-ben is versenyképesek maradjunk.

A jelen feltárásának jó kérdései

A jelen feltárásának jó kérdései

A problémák és helyzetek alapos feltárása kulcsfontosságú egy változás vagy projekt sikeréhez. Ez segít megismerni a kiindulási állapotot, értékelni a változás előnyeit és azonosítani a hiányosságokat (GAP-eket). Ehhez különböző kérdéstípusokra van szükség, például általános, „miért”, „hogyan”, „mi történik, ha…?”, valamint időbeli és érintettekre vonatkozó kérdésekre. A kérdések kombinációja biztosítja a teljes kép megértését, ami segíthet az ellenálló témagazdák meggyőzésében is.

címkék

ez megvan már neked?

Business Analyst Körkép 2024

Business Analyst Körkép 2024

2024-ben ismét megkérdeztük az üzleti elemzőket a business analyst lét helyzetéről, kihívásairól és céljairól, az eredményekből pedig megszületett a Business Analyst Körkép 2024. A részletes infografikából megtudhatod, hogyan látják magukat és a szakmát az üzleti elemzők és más projektszereplők.

BA KARAKTER #6 – BA DAY 2024

BA KARAKTER #6 – BA DAY 2024

A BA magazin hatodik száma 2024. november 11-re, a magyar BA DAY napjára jött létre. Ebben a számban többek között olyan kérdésekkel foglalkozunk, hogy miért fontos az elvárás menedzsment, hogyan illeszkedik az üzleti elemzők munkája a Scrum keretrendszerbe és hogy mi a hasonlóság egy BArbeque és a BA munka között.

BA KARAKTER #5 – Transzformáció

BA KARAKTER #5 – Transzformáció

Egy magazin, amelyben arra kaphatunk választ, hogy
• „Miért olyan nehéz transzformációs programot futtatni”.
Szabó Gabriella összegyűjtötte tapasztalatait és best-practice-eit, annak érdekében, hogy ezeket a „mammut” méretű projekteket hatékonyabbá tehessük.

itt követhetsz

Ba Talk - Üzleti elemzés nem csak üzleti elemzőknek

Mária Gintl-Reszegi PMI-PBA

Üzleti elemzés tréner / Mentor / Professional Business Analyst / Insprl alapítója

osztani ér