Szabolcs a 2023 végén indult felkészítőt követően idén áprilisban szerezte meg PMI-PBA minősítését, én pedig arra kértem, ossza meg velünk a történetét, hogy mások is inspirációra lelhessenek benne.
Kérlek, írd le az élményeidet, tapasztalatokat, érzéseket, amik a felkészüléstől a vizsgáig elkísértek Téged, és természetesen mesélhetsz az azt követő időszakról is!
Alapvetően lelkesen vágtam bele a felkészülésbe és mi sem biztosított jobb alapot a lelkesedés megtartására, mint az általatok szervezett felkészítő tréning. Marcsinál már korábban is számos alkalommal voltam tréningen, mindig új inputokkal, új tudásanyaggal távoztam, így itt is biztos voltam abban, ez nem egy fiókos tréning lesz.
A felkészítő során a lelkesedés nem csillapodott, viszont (ismét) arcon csapott a tény, hogy mennyivel másabb a nagy könyv szerinti módszertan, mint a való világ. Az elején természetesen nehézséget okozott, hogy elvonatkoztassak attól, hogy hogyan működök különböző projekteken és arra koncentráljak, hogy mik a standardek, de az elméleti tudásanyag, a handoutok és a gyakorló feladatok rengeteget segítettek alkalomról alkalomra.
Ahogy haladtunk a felkészítő vége felé, úgy javultak a teszt vizsgákon elért eredményeim, ami természetesen jó érzéssel töltött el, kifejezetten úgy, hogy külön nem készültem a handoutból és a kötelező olvasmányokból két alkalom között. Csak a tréningen elhangzott információkra hagyatkoztam a házi feladatok elkészítése során.
A tréning után természetesen (nagy nehezen) elolvastam a kötelezőket is, de az önálló felkészülés során is inkább a teszt kérdésekre hagyatkoztam. 2500 db teszt kérdés kitöltése után (folyamatosan növekvő %-os eredménnyel) magabiztosan vágtam neki a vizsgának. A magabiztosságom azonban az első 30 kérdés után csökkenő tendenciát kezdett felvenni, ugyanis hiába csináltam meg 2500 db tesztkérdést a felkészülés során, egy ismerős kérdéssel sem találkoztam a vizsgán. Szóval az elején már temettem magam, de azért becsülettel végignyomtam a teljes vizsgát és 3 óra 10 perc alatt a 200 kérdés végére értem, above target eredménnyel.
A felkészülés és a sikeres vizsga után magabiztosabb lettem a munkámban, kerestem, hogy hogyan lehet javítani a való világban rosszul működő dolgokat, hogyan tudom közelebb hozni és javítani az olykor hibás működést egy módszertanilag elfogadottabb és működőbb kerethez. Ezenkívül rengeteget fejlődött a szakmai angol szókincsem is, hála a könyvben és a vizsga kérdésekben megjelenő, olykor túltolt, szakmai angol kifejezéseknek. A vizsga után megszerzett tapasztalatokat előadói szempontból is sikerült kamatoztatni, hiszen a BA Bridge konferencián résztvehettem előadóként, ahol a BA munka tervezésével kapcsolatban sikerült bemutatnom, hogy hogyan lehet fokozatosan közelíteni egy szervezetet a nagy könyv szerinti módszertanhoz.
Hogy érzed magad? Mennyire vagy büszke?
Természetesen nagyon jó érzés, hogy sikerült a vizsga. Az eredmény láttán még a vizsga alatt tartó fejfájásom is elmúlt. A saját büszkeséggel én hadilábon állok, de a környezetemben sok ilyen visszajelzést kaptam, annak örültem 🙂
Mi motivált, hogy megcsináld?
Marcsi szavai, aki már jóval korábban mondta, hogy menjek el és csináljam meg. Valamint saját cél volt, hogy az első 100 között legyek Magyaroszágon.
Mit tanultál magadról a folyamat során?
Ismét bebizonyosodott, hogy az elmélet magolása továbbra sem az én világom. Gyakorlatok és teszt kérdések során sokkal könnyebben tudtam elsajátítani a szükséges tananyagot.
Miben változott meg a BA működésed? Magabiztosabb lettem, valamint tudatosabban keresem, hogy hogyan tudom a különböző szervezetekbe beépíteni a könyv szerinti (vagy a könyvhöz közeli) működést úgy, hogy a szervezet is lássa, hogy ez miért hasznos.
Ez egy projekt, némi projektfeladatot osszunk meg
- Milyen felkészítők voltak? – Csak az Insprl által szervezett PMI PBA felkészítő tréningen vettem részt. Marcsi és Tamás is rengeteget segített a felkészültségükkel, a saját tapasztalatokkal. Amikor elakadás, kérdés merült fel azonnal segítettek és végig fogták a kezemet a vizsgáig.
- Mennyit tanultál alkalomról alkalomra? – A felkészítő tréning alkalmai között csak a házi feladatokat csináltam meg. Plusz tanulási köröket tudatosan hagytam ki. Szerettem volna a felkészítőn elhangzott információkra hagyatkozni. A végére így biztosabb voltam abban, hogy miben van lemaradásom.
- Mennyit tanultál a vizsgafelkészítő után? – Nagy nehezen elolvastam a Practitioner könyvet, újra átnéztem a felkészítő tréningen kapott handoutokat és 1 hónapra előfizettem a Watermarkos teszt adatbázisra.
- Mennyi tesztet oldottál meg? – 2500 tesztkérdés lett a vége. Napi 50-200 tesztkérdés pörgött le, hangulattól függően.
- Mennyibe került összesen? – Hihetetlenül támogató cégnél dolgozom, így semmibe 🙂Átfutási idő? – A felkészítő tréning után 1 hónap tesztelés, utána 2 hét tudatos szünet, amikor nem foglalkoztam a témával aztán jött a vizsga. Elég gyors volt szerintem.
Mi segített az utadon?
A család és a barátok támogatása, a cél, hogy benne legyek az első 100-ban, valamint az, hogy a sok támogatás mellett ne én legyek az első, aki elhasal a vizsgán 😄
Mi tartotta ébren az elköteleződésed? Nem volt hullámvölgy?
Tudtam, hogy ha nem pörgetem a témát és hosszabb szüneteket tartok, akkor nagyon nehezen (vagy egyáltalán nem) fogok visszarázódni, ezért esélyt sem adtam arra, hogy hullámvölgyek legyenek. A cél megvolt, már csak el kellett érni.
Szerinted most mindent megtanultál, vagy ettől függetlenül még van olyan rész a módszertanban, amit mélyíteni szükséges?
A traceability és monitoring mindenképp olyan téma, amit mélyíteni szeretnék a gyakorlatban.
Mit látsz magad előtt, neked mi a karrierben vagy kompetenciádban való előrelépés ezek után?
Az élet nagy rendező ezért az első előrelépést már megoldotta, így most erre koncentrálok. Nem szeretem az állóvizet, ezért ha ezt az új kihívást sikerül stabilizálni, akkor tovább nyitnék a BA szakmai közösség felé. A BA Bridge konferencia előadás nagy lehetőség volt, hiba lenne az első alkalom után abbahagyni *kacsint*.
_____________________________________________________________________________________
Szabolcs, köszönöm Neked ezt a beszélgetést, és büszkeséggel tölt el, hogy kísérhettelek az utadon. Gratulálok a minősítésedhez és sok sikert kívánok az új kihívásokhoz!
______________________________________________________________________________________
Ha te is szeretnél Magyarország első 100 PMI-PBA között lenni, és nyárra PMA-PBA minősítést szerezni, a tavasszal induló Vizsgafelkészítő programon még vannak szabad helyek. 😉