A kontextus diagram jól használható a koncepció kialakítás időszakában és a részletes tervezés, követelmény specifikáció kialakítás kezdeti lépéseiben egyaránt.
Amikor egy kialakítandó megoldással kapcsolatban az első workshopok egyikén felteszed a kérdést, hogy
“Véleményetek szerint milyen területek, rendszerek, külső-belső entitások vannak hatással az új kialakítandó megoldásunkra?”
a következő hasznos gondolatok érkezhetnek:
- Érintett ÜZLETI TERÜLETEK, amelyek hatással vannak, vagy amelyekre hatással lesz az új megoldás.
Miért hasznos ez?
Ez segít bennünket, hogy mely területek igényeit, követelményeit szükséges figyelembe vennünk a munkánk során annak érdekében, hogy a kimaradt követelmények kockázatát elkerüljük.
- Érintett RENDSZEREK
Miért hasznos ez?
Segít bennünket, hogy mely Rendszerek szervezőit szükséges bevonnunk és a követelmény megvalósítás érdekében véleményüket, jóváhagyásokat kérni.
- Érintett KÜLSŐ stakeholderek
Miért hasznos ez?
Egyrészt jól láthatóvá válik, hogy mely külső szereplők jelentenek korlátozást a munkánkhoz, ez lehet egy jogszabály, például az MNB, amely felügyeletet biztosít, vagy akár egy anyavállalat, amelynek igényeit, korlátait szükséges figyelembe venni.
Másrészt a külső szállítói kör megjelenítése a stakeholderek körében felhívja a figyelmet, hogy a megvalósítás tekintetében ne feledjük feltenni feléjük a kérdéseket.
Scope vs out of scope
A modell lehetőséget biztosít, hogy láthatóvá válljanak egyrészt a scope és out of scope elemek, illetve a scope elemek további csoportosíthatóak abban a tekintetében is, hogy melyeknél tudjuk felhasználni a jelenlegi funkciókat és “csak” be kell kötni az új megoldást a vérkeringésbe, illetve melyeknél szükséges új, eddig nem létező funkcionalitásokat kialakítani.
Az eszköz folyamatosan változhat a projekt előrehaladásával, aminek következtében érdemes folyamatosan aktualizálni.
A modell remek big picture-t biztosít annak érdekében, hogy ne hagyjunk ki stakeholdert, amelynek kihagyása komoly kockázatot jelenthet a projekt sikeressége tekintetében.
Mindmap – Mindset
Ha megnézitek a modell elrendezését, az elmetérképet, mindmap-et használók rögtön észrevehetik a hasonlóságot és jól látják. Amire figyelni kell az analógiával kapcsolatban, hogy a Kontextus diagram kizárólag a külső kapcsolódásokat tárja fel. Amit viszont a mindmap technikából nyugodtan át lehet venni, hogy akár több szinten lehet információt rögzíteni. Például egy érintett terület esetében nyugodtan alá lehet bontani az érintett szerepkörök és az érintett ügytípusok tekintetében.
A modellek gondolkodásmódot segítenek, fejlesztenek azáltal, hogy strukturálják az információkat és kérdéseket tesznek fel számunkra. Ezáltal a modell nem kizárólag egy nagy szervezet nagy projektjében használható jól, hanem egy kisvállalkozás projektjét is remekül segítik, egy magánéleti projekt kezdeti lépéseit és tisztánlátását is támogatja.
Kapcsolódó videó
A kontextus diagram kialakításához segítséget nyújthat a következő videó
Kapcsolódó tréningek
Amennyiben gyakorlati tapasztaltaokat szereznél a használatáról, jelentkezz a Modellezés gondolkodás tréningre, ahol több modell között ezt is gyakoroljuk.