Egy tanúsítvány margójára: Magabiztosság, fejlődés, új nézőpont

A tanúsítvány nem a cél, hanem az út – hogyan változtat meg egy vizsga? Nyitrai Veronika megosztja tapasztalatait a felkészülés kihívásairól, a vizsga valódi értékéről és arról, hogyan formálta szakmai magabiztosságát. A fejlődés nem a papírral kezdődik, hanem az úton, amit bejárunk érte.

Nyitrai Veronika

Certifkáció:

Azt hittem, hogy a certifikáció egy papír, ami majd megváltoztat mindent. Tévedtem. De közben mégis…

Miért éri meg megszerezni egy certifikációt, ha már amúgy is jól végzem a munkám?

Azért kellett, mert jó arra, hogy megnyugtasson, amikor azt keresem, hogy mit keresek én a projekten.

Magabiztosságot ad, amikor olyan kollégákkal találkozom, akikre szakmailag fel tudok nézni, meg akkor is, amikor olyanokkal találkozom, akik a menetiránnyal szembe mennek a pályán. Olyan, mint egy kapaszkodó, ami bármikor kéznél van, elővehetem a zsebemből, lebökhetem a földbe, akárhol is tartunk és ott marad, ha cibálják, akkor is kitart, tudom hozzá kapcsolni a továbbiakat.

A vizsga nem mér meg mindent, ami valóban számít.

A vizsga maga egy igen erős stresszhelyzet, eleve a környezet, a szabályok, az, hogy 4 óra alatt válaszolj 200 kérdésre. Én kétszer futottam neki, mint kiderült, az, hogy a Watermarkon 80-90% között teljesítesz, kevés, ha nem olvasod hozzá a könyveket. Szóval ide nem a megúszós fajta felkészülés kell, hanem a mindent beleadós. 

Érdekesség (bár ez nem jelenti, hogy van összefüggés), hogy az első alkalomnál jelöltem, hogy nem angol anyanyelvű vagyok, így kaptam plusz fél órát a teszt kitöltésére. A második alkalommal ez a jelölés kimaradt, viszont sokkal egyszerűbben megfogalmazott kérdéseket kaptam.

Ami nagyon nehéz volt így, hogy nem lett meg elsőre, hogy tudatosítsam magamban, hogy így is ugyanolyan magas minőségben végzem a munkám, attól, hogy van egy sikertelen vizsgám, pont ugyanannyit érek, mint mikor nem volt sem sikeres, sem sikertelen vizsgám.

A vizsgára való felkészülés többet adott, mint maga a certifikáció.

Egyeztettem korábban sikeresen vizsgázó PBA-kkel, hogy ők miben látják a siker kulcsát, volt, aki PM könyvet ajánlott, volt, aki szakaszonként dolgozta fel a könyveket, a hozzá tartozó Watermarkkal és addig nem ment tovább, amíg tényleg nem értette. Ez vált be nekem is.

Meglepő volt, hogy mennyit készültem a vizsgára (szerintem az államvizsgát is beleértve erre a legtöbbet), mennyire felpriorizálódott ezáltal a saját fontossági listámon, milyen öröm volt, amikor sikerült, majd szembesültem vele, hogy a környezetemben nem igazán történt változás, ha szigorúan a sikeres vizsga után keresem. Ezt csak magamnak csináltam, ahogy a volt vezetőm rávilágított.

A tanúsítvány nem változtatott meg – a folyamat igen.

Arra jutottam, hogy előtte is hasonlóan végeztem a  munkám, maga a felkészülés már megadta azt, amitől “PBA”-vé válik az ember, a sok tematizált tréning, a meet upok, a szakmai kapcsolódás a többi BA-val.

Ami bennem volt változás, az az, hogy tudatosabbá váltam, gondosabban tervezek, kevésbé lehet félrevinni, még akkor sem, ha igen nagy magabiztossággal és tapasztalattal a háta mögött érvel valaki. Sokkal könnyebben képviselem, amit jónak tartok, könnyebben vállalok nagy feladatokat és keresem is őket. De ez is menet közben jött.

Vera története jól mutatja: a vizsga nem az igazi mérce, hanem az az út, amit bejárunk érte. Nem a certifikáció adja meg a szakmai értékünket, hanem az a tudás, tapasztalat és magabiztosság, amit közben megszerzünk. A legnagyobb változás nem a papíron, hanem belül történik.

Ha te is szeretnéd megtapasztalni ezt a fajta fejlődést, mélyebb szakmai tudást és magabiztosságot szerezni, csatlakozz te is a BA Coaching-hoz! Egy olyan közösség és tanulási folyamat részese lehetsz, ami nemcsak a vizsgára készít fel, hanem segít tudatosabbá és határozottabbá válni a szakmádban.

Mennyire volt értékes, hasznos számodra ez a tartalom?

Mivel hasznosnak, értékesnek találtad...

Oszd meg bátran másokkal is! 🙂

Sajnálom, hogy ez a tartalom most nem nyerte el a tetszésed...

Köszönöm a visszajelzésed, a szavazatod rögzítettük!

Kérlek segítsd a munkámat, és pár mondatban írd meg mit hiányoltál vagy hogyan lenne számodra hasznosabb ez a tartalom?

A fejlődésedhez a következő tréningekkel tudlak hozzásegíteni:

Gintl-Reszegi Mária

2024. november 29.

Szia. Marcsi vagyok. Üzleti elemzés gondolkodás megerősítésével foglalkozom tréningek, mentoringok, tanácsadás és közösségi tevékenységek keretében. Ezt a blogot én írtam neked.

korábbi írások

Szakmai közösség, ami nemcsak tudást, hanem szemléletet is ad

Szakmai közösség, ami nemcsak tudást, hanem szemléletet is ad

„Nem ezt kértétek!” Ezt kaptam visszajelzésként, amikor jeleztem a fejlesztőnek, hogy nem a követelmények szerint működnek bizonyos funkciók a szoftverben. A fejlesztő levezette, hogy a felületen megjelenő hibaüzenet matematikailag megfelel a követelményeknek. És hogy...

A Jövő Üzleti Elemzője: 5 Kulcskérdés, amely Segít Felkészülni a jövőre

A Jövő Üzleti Elemzője: 5 Kulcskérdés, amely Segít Felkészülni a jövőre

A jövő üzleti elemzője számára kulcsfontosságú az alkalmazkodóképesség és az aktív önfejlesztés: a technológiai fejlődés és a munkaerőpiac változásai új készségek elsajátítását teszik szükségessé. A szakmai siker érdekében érdemes tudatosan tervezni, stratégiai gondolkodással dolgozni, értéket teremteni, valamint építeni a szakmai kapcsolatokat és az adatelemző képességeket. Az önreflexió és a célorientált fejlődés elengedhetetlen ahhoz, hogy 2025-ben is versenyképesek maradjunk.

A jelen feltárásának jó kérdései

A jelen feltárásának jó kérdései

A problémák és helyzetek alapos feltárása kulcsfontosságú egy változás vagy projekt sikeréhez. Ez segít megismerni a kiindulási állapotot, értékelni a változás előnyeit és azonosítani a hiányosságokat (GAP-eket). Ehhez különböző kérdéstípusokra van szükség, például általános, „miért”, „hogyan”, „mi történik, ha…?”, valamint időbeli és érintettekre vonatkozó kérdésekre. A kérdések kombinációja biztosítja a teljes kép megértését, ami segíthet az ellenálló témagazdák meggyőzésében is.

címkék

ez megvan már neked?

Business Analyst Körkép 2024

Business Analyst Körkép 2024

2024-ben ismét megkérdeztük az üzleti elemzőket a business analyst lét helyzetéről, kihívásairól és céljairól, az eredményekből pedig megszületett a Business Analyst Körkép 2024. A részletes infografikából megtudhatod, hogyan látják magukat és a szakmát az üzleti elemzők és más projektszereplők.

BA KARAKTER #6 – BA DAY 2024

BA KARAKTER #6 – BA DAY 2024

A BA magazin hatodik száma 2024. november 11-re, a magyar BA DAY napjára jött létre. Ebben a számban többek között olyan kérdésekkel foglalkozunk, hogy miért fontos az elvárás menedzsment, hogyan illeszkedik az üzleti elemzők munkája a Scrum keretrendszerbe és hogy mi a hasonlóság egy BArbeque és a BA munka között.

BA KARAKTER #5 – Transzformáció

BA KARAKTER #5 – Transzformáció

Egy magazin, amelyben arra kaphatunk választ, hogy
• „Miért olyan nehéz transzformációs programot futtatni”.
Szabó Gabriella összegyűjtötte tapasztalatait és best-practice-eit, annak érdekében, hogy ezeket a „mammut” méretű projekteket hatékonyabbá tehessük.

itt követhetsz

Ba Talk - Üzleti elemzés nem csak üzleti elemzőknek

Mária Gintl-Reszegi PMI-PBA

Üzleti elemzés tréner / Mentor / Professional Business Analyst / Insprl alapítója

osztani ér