Egy tanúsítvány margójára: Magabiztosság, fejlődés, új nézőpont

A tanúsítvány nem a cél, hanem az út – hogyan változtat meg egy vizsga? Nyitrai Veronika megosztja tapasztalatait a felkészülés kihívásairól, a vizsga valódi értékéről és arról, hogyan formálta szakmai magabiztosságát. A fejlődés nem a papírral kezdődik, hanem az úton, amit bejárunk érte.

Nyitrai Veronika

Certifkáció:

Azt hittem, hogy a certifikáció egy papír, ami majd megváltoztat mindent. Tévedtem. De közben mégis…

Miért éri meg megszerezni egy certifikációt, ha már amúgy is jól végzem a munkám?

Azért kellett, mert jó arra, hogy megnyugtasson, amikor azt keresem, hogy mit keresek én a projekten.

Magabiztosságot ad, amikor olyan kollégákkal találkozom, akikre szakmailag fel tudok nézni, meg akkor is, amikor olyanokkal találkozom, akik a menetiránnyal szembe mennek a pályán. Olyan, mint egy kapaszkodó, ami bármikor kéznél van, elővehetem a zsebemből, lebökhetem a földbe, akárhol is tartunk és ott marad, ha cibálják, akkor is kitart, tudom hozzá kapcsolni a továbbiakat.

A vizsga nem mér meg mindent, ami valóban számít.

A vizsga maga egy igen erős stresszhelyzet, eleve a környezet, a szabályok, az, hogy 4 óra alatt válaszolj 200 kérdésre. Én kétszer futottam neki, mint kiderült, az, hogy a Watermarkon 80-90% között teljesítesz, kevés, ha nem olvasod hozzá a könyveket. Szóval ide nem a megúszós fajta felkészülés kell, hanem a mindent beleadós. 

Érdekesség (bár ez nem jelenti, hogy van összefüggés), hogy az első alkalomnál jelöltem, hogy nem angol anyanyelvű vagyok, így kaptam plusz fél órát a teszt kitöltésére. A második alkalommal ez a jelölés kimaradt, viszont sokkal egyszerűbben megfogalmazott kérdéseket kaptam.

Ami nagyon nehéz volt így, hogy nem lett meg elsőre, hogy tudatosítsam magamban, hogy így is ugyanolyan magas minőségben végzem a munkám, attól, hogy van egy sikertelen vizsgám, pont ugyanannyit érek, mint mikor nem volt sem sikeres, sem sikertelen vizsgám.

A vizsgára való felkészülés többet adott, mint maga a certifikáció.

Egyeztettem korábban sikeresen vizsgázó PBA-kkel, hogy ők miben látják a siker kulcsát, volt, aki PM könyvet ajánlott, volt, aki szakaszonként dolgozta fel a könyveket, a hozzá tartozó Watermarkkal és addig nem ment tovább, amíg tényleg nem értette. Ez vált be nekem is.

Meglepő volt, hogy mennyit készültem a vizsgára (szerintem az államvizsgát is beleértve erre a legtöbbet), mennyire felpriorizálódott ezáltal a saját fontossági listámon, milyen öröm volt, amikor sikerült, majd szembesültem vele, hogy a környezetemben nem igazán történt változás, ha szigorúan a sikeres vizsga után keresem. Ezt csak magamnak csináltam, ahogy a volt vezetőm rávilágított.

A tanúsítvány nem változtatott meg – a folyamat igen.

Arra jutottam, hogy előtte is hasonlóan végeztem a  munkám, maga a felkészülés már megadta azt, amitől “PBA”-vé válik az ember, a sok tematizált tréning, a meet upok, a szakmai kapcsolódás a többi BA-val.

Ami bennem volt változás, az az, hogy tudatosabbá váltam, gondosabban tervezek, kevésbé lehet félrevinni, még akkor sem, ha igen nagy magabiztossággal és tapasztalattal a háta mögött érvel valaki. Sokkal könnyebben képviselem, amit jónak tartok, könnyebben vállalok nagy feladatokat és keresem is őket. De ez is menet közben jött.

Vera története jól mutatja: a vizsga nem az igazi mérce, hanem az az út, amit bejárunk érte. Nem a certifikáció adja meg a szakmai értékünket, hanem az a tudás, tapasztalat és magabiztosság, amit közben megszerzünk. A legnagyobb változás nem a papíron, hanem belül történik.

Ha te is szeretnéd megtapasztalni ezt a fajta fejlődést, mélyebb szakmai tudást és magabiztosságot szerezni, csatlakozz te is a BA Coaching-hoz! Egy olyan közösség és tanulási folyamat részese lehetsz, ami nemcsak a vizsgára készít fel, hanem segít tudatosabbá és határozottabbá válni a szakmádban.

Mennyire volt értékes, hasznos számodra ez a tartalom?

Mivel hasznosnak, értékesnek találtad...

Oszd meg bátran másokkal is! 🙂

Sajnálom, hogy ez a tartalom most nem nyerte el a tetszésed...

Köszönöm a visszajelzésed, a szavazatod rögzítettük!

Kérlek segítsd a munkámat, és pár mondatban írd meg mit hiányoltál vagy hogyan lenne számodra hasznosabb ez a tartalom?

A fejlődésedhez a következő tréningekkel tudlak hozzásegíteni:

Gintl-Reszegi Mária

2024. november 29.

Szia. Marcsi vagyok. Üzleti elemzés gondolkodás megerősítésével foglalkozom tréningek, mentoringok, tanácsadás és közösségi tevékenységek keretében. Ezt a blogot én írtam neked.

korábbi írások

A Jövő Üzleti Elemzője: 5 Kulcskérdés, amely Segít Felkészülni a jövőre

A Jövő Üzleti Elemzője: 5 Kulcskérdés, amely Segít Felkészülni a jövőre

A jövő üzleti elemzője számára kulcsfontosságú az alkalmazkodóképesség és az aktív önfejlesztés: a technológiai fejlődés és a munkaerőpiac változásai új készségek elsajátítását teszik szükségessé. A szakmai siker érdekében érdemes tudatosan tervezni, stratégiai gondolkodással dolgozni, értéket teremteni, valamint építeni a szakmai kapcsolatokat és az adatelemző képességeket. Az önreflexió és a célorientált fejlődés elengedhetetlen ahhoz, hogy 2025-ben is versenyképesek maradjunk.

A jelen feltárásának jó kérdései

A jelen feltárásának jó kérdései

A problémák és helyzetek alapos feltárása kulcsfontosságú egy változás vagy projekt sikeréhez. Ez segít megismerni a kiindulási állapotot, értékelni a változás előnyeit és azonosítani a hiányosságokat (GAP-eket). Ehhez különböző kérdéstípusokra van szükség, például általános, „miért”, „hogyan”, „mi történik, ha…?”, valamint időbeli és érintettekre vonatkozó kérdésekre. A kérdések kombinációja biztosítja a teljes kép megértését, ami segíthet az ellenálló témagazdák meggyőzésében is.

BA VOICE Podcast – Vajon létezik-e agilis üzleti elemző?

BA VOICE Podcast – Vajon létezik-e agilis üzleti elemző?

2025-ben felfrissítve és új lendülettel visszatér a BA VOICE Podcast sorozat. Az első adásban Kelemen Szabolccsal beszélgettünk agilitásról, BA eszközökről, feladatokról az agilis, vagy waterfall projektek esetében. De vajon létezik-e egyáltalán agilis üzleti elemző?

címkék

ez megvan már neked?

Business Analyst Körkép 2024

Business Analyst Körkép 2024

2024-ben ismét megkérdeztük az üzleti elemzőket a business analyst lét helyzetéről, kihívásairól és céljairól, az eredményekből pedig megszületett a Business Analyst Körkép 2024. A részletes infografikából megtudhatod, hogyan látják magukat és a szakmát az üzleti elemzők és más projektszereplők.

BA KARAKTER #6 – BA DAY 2024

BA KARAKTER #6 – BA DAY 2024

A BA magazin hatodik száma 2024. november 11-re, a magyar BA DAY napjára jött létre. Ebben a számban többek között olyan kérdésekkel foglalkozunk, hogy miért fontos az elvárás menedzsment, hogyan illeszkedik az üzleti elemzők munkája a Scrum keretrendszerbe és hogy mi a hasonlóság egy BArbeque és a BA munka között.

BA KARAKTER #5 – Transzformáció

BA KARAKTER #5 – Transzformáció

Egy magazin, amelyben arra kaphatunk választ, hogy
• „Miért olyan nehéz transzformációs programot futtatni”.
Szabó Gabriella összegyűjtötte tapasztalatait és best-practice-eit, annak érdekében, hogy ezeket a „mammut” méretű projekteket hatékonyabbá tehessük.

itt követhetsz

Ba Talk - Üzleti elemzés nem csak üzleti elemzőknek

Mária Gintl-Reszegi PMI-PBA

Üzleti elemzés tréner / Mentor / Professional Business Analyst / Insprl alapítója

osztani ér