Project és product kockázat

A kockázatkezelés nem csupán projektvezetői feladat – a product kockázatok a termék minőségére, piaci megfelelőségére és ügyfélélményére hatnak, míg a project kockázatok a projekt sikeres megvalósítását érintik. Az üzleti elemzőknek kulcsszerepük van a product kockázatok azonosításában és kezelésében, hogy a termék ne csak elkészüljön, hanem sikeres is legyen a piacon.

Gyakran, ha kockázatról, vagy kockázatkezelésről beszélünk, akkor azonnal projektvezetői feladatként definiálják.

Ugyanúgy járt ez a fogalom, mint oly sok más a változások idején, hogy össze lettek mosva.

Ha emlékszel, egy korábbi cikkben már beszéltünk róla, hogy a scope-nak is külön jelzője a project scope és a product scope.

Ugyanígy létezik külön project és product kockázat.

Talán már van is egy tipped, hogy a project jellegűek kezelése a projektvezető hatáskörébe tartozik, a product jellegűek pedig az üzleti elemző felelőssége, természetesen, ha van product owner, akkor vele együttműködve.

Definiáljuk a fogalmakat

Product kockázatok

Ezek a típusú kockázatok a termék vagy szolgáltatás minőségére, funkcionalitására, piacképességére vagy megfelelőségére vonatkoznak.

Tipikusan a termék vagy szolgáltatás felhasználói igényeinek kielégítésére és az ehhez kapcsolódó követelményekre koncentrálnak.

Ezek lehetnek például:

  • A termék nem felel meg a szabványoknak.
  • Funkcionális hibák vagy hiányosságok vannak a termék vagy szolgáltatás kialakításában.
  • Piaci elvárásokkal vagy törvényi elemekkel való összehangolás nehézségekbe ütközik.

Project kockázatok

Ezek a kockázatok a projekt sikeres megvalósítását veszélyeztethetik, például a határidők, költségvetés vagy erőforrások szempontjából.

A projektcélok elérésére, az idő- és költségkeretek betartására, valamint a projekt csapatának hatékonyságára helyezik a hangsúlyt.

Ezek lehetnek például:

  • Határidők csúszása
  • Költségvetés túllépése
  • Emberi erőforrás hiánya
  • Konfliktusok a csapatban
  • Beszállítói problémák

Összefoglalva, míg

a product kockázatok a végtermék jellemzőire és a vásárlók elégedettségére összpontosítanak

vagyis az élesítés utáni állapot elvárttól eltérő elemeire világít rá,

a project kockázatok a projektfolyamat sikeres lebonyolítását érintik.

Mindkét típus kezelése kulcsfontosságú a sikeres változáshoz.

A product kockázat olyan bizonytalanság vagy potenciális probléma, amely egy termék vagy szolgáltatás minőségére, használhatóságára, piaci elfogadottságára, illetve megfelelőségére negatív hatással lehet a jövőben. Ez a kockázat általában a termék tervezéséből, fejlesztéséből, vagy felhasználásából eredhet, és hatással van az ügyfélélményre, a piaci pozícióra és az üzleti eredményekre.

A product kockázat figyelembe veszi mind a termék műszaki megfelelőségét, például működési problémák, mind az üzleti szempontokat, például piaci kereslet hiánya.

A product kockázatok azonosítása és kezelése üzleti elemzőként kritikus a szervezetek számára, mivel ezek közvetlen hatással vannak a termék sikerére, vagy a terméken eszközölt változás sikerére.

 

A product kockázat jelentősége

  1. Minőségbiztosítás
    • Például egy hibár autóalkatrész visszahívást eredményezhet,
    • Egy telefon esetén ha hívás közben folyamatosan lefagy, vagy kritikus folyamatot nem lehet végigvinni
  2. Piaci versenyképesség
    • Ha már telefonnál tartottunk, akkor egy elavult kameratechnológia az újonnan kiadott telefonon nagyban befolyásolja a piaci helyzetet
    • Online bankolás felhasználói léményének hátrányainak hamar híre megy a piacon, amely komoly hátrányt jelenthet
  3. Pénzügyi kockázatok minimalizálása
    • Amikor a probléma mértéke nincs pariban a rá indított projekt költségével
    • Esetleg túl drága a termék előállítási költsége és a versenytárselemzés, árazás tekintetében látszik, hogy nem lehet annyiárt értékesíteni, hogy nyereséges lehessen. Természetesen van ilyen, de akkor valami más üzleti érték megnövekszik mellette, például reputáció, első piacralépés pozíciója stb.
  4. Szabályozási megfelelősés
    • Gondold végig, ha egy orvodi eszköz nem felel meg az EU szabványoknak
    • Vagy a nemzetközi anyavállalat által preferált és bevezetett központi szolgáltatást nyújtó környezet nem felel meg a helyi törvényi előírásoknak.
  5. Ügyfélélmény
    • Lassú, instabil a szolgáltatás környezete, ezért az ügyfeleink elhagynak bennünket. Ez egy időérzékeny szolgáltatás, mint például az értékpapír kereskedelem kritikus is lehet, de más szolgáltatások esetén is vannak már felhasználói elvásáraink
    • Csak gondolj bele, amikor utalni szeretnél és rendre abba futsz bele, hogy nem tudod befejezni, vagy elkezdeni sem a folyamatot, mert nem működik az applikáció.
  6. Reputáció védelme
    • Például egy ételmérgezési botrány az IKEÁBAN minden további húsgolyó vásárlásakor eszedbe jutna, és valjuk be, sokszor megyünk elsődlegesen a húsgolyó miatt, de ha már ott vagyunk, akkor veszünk valami apróságot.
  7. Értékesítési volumenbiztosítása
    • Egy termék bevezetése rossz időzítéssel olyan, mintha karácsonyfát árulnál januárban, még akkor is, ha nagyon kedvezményesen ajánlod

Példák product kockázatokra

  • A termék nem működik az elvárásoknak, a követelményeknek megfelelően. Ez a tesztelés során már kiderülhet.
  • Az ár túl magas vagy alacsony a célpiac számára. Tervezés során van lehetőség azonosítani.
  • A termék egy nem létező vagy telített piacon kerül bevezetésre. koncepcióalkotás során már erre szükséges rálátni.
  • A hibák csak a piacra dobás után derülnek ki, ami költséges visszahívásokat eredményezhet. Ennek oka a nem elegendő tesztelés, vagy nem teljeskörű követelmény feltárás, amely abszolút megtörténhet az idő szűkössége miatt.
  • A termék, szolgáltatás nem felel meg a helyi szabályozásoknak, amelynek legkésőbb a részletes tervezés során ki kell derülnie.

Miért kulcsfontosságú a product kockázatok kezelése?

A termék, szolgáltatás, az üzleti változás kockázatainak figyelembevétele és kezelése elengedhetetlen a vállalat hosszú távú sikeréhez. Ezek proaktív menedzsmentje:

  • Csökkenti az ügyfélelégedetlenség és hírnévromlás kockázatát.
  • Biztosítja a vállalat üzleti értékeinek megtartását, növelését.
  • Fenntartja a versenyképességet egy gyorsan változó piacon.

A termék kockázatmenedzsment kulcsa a piaci elemzések, ügyfélvisszajelzések és minőségbiztosítási folyamatok kombinációja, hogy a termékek megfeleljenek az ügyféligényeknek és az iparági elvárásoknak.

Üzleti elemzőként…

  • Feladatod ezekre rákérdezni? IGEN
  • Feladatod ezeket jelezni a projektvezető felé? IGEN
  • Feladatod ezeket az elemeket megjeleníteni a dokumentációdban, mint termék kockázatok és korlátok? IGEN
  • Feladatod ezt figyelembe venni a követelméynmenedzsment során? IGEN

Medior és senior szinten egyaránt szükséges ezeket a szemüvegeket hordani és a látásmódot képviselni.

Lehet, hogy új szemüvegnek gondolod, de nem az. Biztos vagyok benne, hogy eddig is csináltad bizonyos mértékben.

Ha elolvastad a blogot és eljutottál idáig, akkor abban bízom, hogy ezentúl tudatosan elkülöníted a különböző kockázatokat és tudatosan rákérdezel ezekre a jövőben.

Szívesen vesszük hozzászólásaidat a témában az Insprl felületein. Ha van konkrét véleményed, mondanivalód akár ezzel kapcsolatban, akár más üzleti elemzést érintő témában, szívesen látunk a BA TALK Facebook csoportunkban!

Mennyire volt értékes, hasznos számodra ez a tartalom?

Mivel hasznosnak, értékesnek találtad...

Oszd meg bátran másokkal is! 🙂

Sajnálom, hogy ez a tartalom most nem nyerte el a tetszésed...

Köszönöm a visszajelzésed, a szavazatod rögzítettük!

Kérlek segítsd a munkámat, és pár mondatban írd meg mit hiányoltál vagy hogyan lenne számodra hasznosabb ez a tartalom?

A fejlődésedhez a következő tréningekkel tudlak hozzásegíteni:

Gintl-Reszegi Mária

2025. január 14.

Szia. Marcsi vagyok. Üzleti elemzés gondolkodás megerősítésével foglalkozom tréningek, mentoringok, tanácsadás és közösségi tevékenységek keretében. Ezt a blogot én írtam neked.

korábbi írások

A Jövő Üzleti Elemzője: 5 Kulcskérdés, amely Segít Felkészülni a jövőre

A Jövő Üzleti Elemzője: 5 Kulcskérdés, amely Segít Felkészülni a jövőre

A jövő üzleti elemzője számára kulcsfontosságú az alkalmazkodóképesség és az aktív önfejlesztés: a technológiai fejlődés és a munkaerőpiac változásai új készségek elsajátítását teszik szükségessé. A szakmai siker érdekében érdemes tudatosan tervezni, stratégiai gondolkodással dolgozni, értéket teremteni, valamint építeni a szakmai kapcsolatokat és az adatelemző képességeket. Az önreflexió és a célorientált fejlődés elengedhetetlen ahhoz, hogy 2025-ben is versenyképesek maradjunk.

A jelen feltárásának jó kérdései

A jelen feltárásának jó kérdései

A problémák és helyzetek alapos feltárása kulcsfontosságú egy változás vagy projekt sikeréhez. Ez segít megismerni a kiindulási állapotot, értékelni a változás előnyeit és azonosítani a hiányosságokat (GAP-eket). Ehhez különböző kérdéstípusokra van szükség, például általános, „miért”, „hogyan”, „mi történik, ha…?”, valamint időbeli és érintettekre vonatkozó kérdésekre. A kérdések kombinációja biztosítja a teljes kép megértését, ami segíthet az ellenálló témagazdák meggyőzésében is.

BA VOICE Podcast – Vajon létezik-e agilis üzleti elemző?

BA VOICE Podcast – Vajon létezik-e agilis üzleti elemző?

2025-ben felfrissítve és új lendülettel visszatér a BA VOICE Podcast sorozat. Az első adásban Kelemen Szabolccsal beszélgettünk agilitásról, BA eszközökről, feladatokról az agilis, vagy waterfall projektek esetében. De vajon létezik-e egyáltalán agilis üzleti elemző?

címkék

ez megvan már neked?

Business Analyst Körkép 2024

Business Analyst Körkép 2024

2024-ben ismét megkérdeztük az üzleti elemzőket a business analyst lét helyzetéről, kihívásairól és céljairól, az eredményekből pedig megszületett a Business Analyst Körkép 2024. A részletes infografikából megtudhatod, hogyan látják magukat és a szakmát az üzleti elemzők és más projektszereplők.

BA KARAKTER #6 – BA DAY 2024

BA KARAKTER #6 – BA DAY 2024

A BA magazin hatodik száma 2024. november 11-re, a magyar BA DAY napjára jött létre. Ebben a számban többek között olyan kérdésekkel foglalkozunk, hogy miért fontos az elvárás menedzsment, hogyan illeszkedik az üzleti elemzők munkája a Scrum keretrendszerbe és hogy mi a hasonlóság egy BArbeque és a BA munka között.

BA KARAKTER #5 – Transzformáció

BA KARAKTER #5 – Transzformáció

Egy magazin, amelyben arra kaphatunk választ, hogy
• „Miért olyan nehéz transzformációs programot futtatni”.
Szabó Gabriella összegyűjtötte tapasztalatait és best-practice-eit, annak érdekében, hogy ezeket a „mammut” méretű projekteket hatékonyabbá tehessük.

itt követhetsz

Ba Talk - Üzleti elemzés nem csak üzleti elemzőknek

Mária Gintl-Reszegi PMI-PBA

Üzleti elemzés tréner / Mentor / Professional Business Analyst / Insprl alapítója

osztani ér